Log in

Register


Follow the River Hamble Games on Facebook

2016 Results

What an epic Games the 2016 event turned out to be – and judging by the torrential rain that deluged the River Hamble experienced the following Saturday – we were exceptionally lucky with the weather too!

The final results for the 2016 River Hamble Games have now been released - please click on the relevant event below to see more.

We've had some very lovely messages from competitors and we’re delighted that people enjoyed the event - thank you again for taking part and making this such a successful Games!

  • 10km

    Pos'nNameTeam/ClubClassClass Pos'nBibTime
    1George Goodwin Average Joes10Km Senior Men1st66 00:36:32
    2Jonathan Thomas -10Km Senior Men2nd132 00:38:57
    3Andrew Armon -10Km Veteran Men1st7 00:39:33
    4Andy Cockerell Hedge End Running Club10Km Senior Men3rd39 00:40:05
    5Daniel Taylor -10Km Senior Men4131 00:40:42
    6Stu Wigginton -10Km Senior Men5142 00:41:42
    7David Fowler Netley Abbey Runners10Km Senior Men661 00:42:17
    8Jason Buchanan -10Km Senior Men730 00:42:24
    9Chris Mcgaw GE Aviation10Km Veteran Men2nd93 00:42:43
    10Richard Searle Newborn Identity10Km Senior Men8117 00:43:03
    11Jack Webb Stubbington Green10Km Senior Men9139 00:43:11
    12Steven Dequincey -10Km Senior Men1051 00:43:12
    13Chris Bundy Elephant Boat Yard10Km Veteran Men3rd32 00:43:17
    14Claire Powell Hamble College10Km Veteran Women1st106 00:43:56
    15Holly Matthews -10Km Senior Women1st91 00:44:09
    16Dorte Barkley Average Joes10Km Veteran Women2nd14 00:44:14
    17Nick Hance -10Km Veteran Men475 00:44:46
    18Dan Marshall -10Km Senior Men11164 00:45:18
    19Mike Jacka -10Km Veteran Men581 00:46:11
    20Alasdair Risk -10Km Senior Men12110 00:47:09
    21Ralph Bonfiled -10Km Senior Men1319 00:47:13
    22Agnieska Stepnieswska -10Km Senior Women2nd162 00:47:43
    23Jeremy Robbins Netley Abbey Runners10Km Senior Men14111 00:48:24
    24Kieran Nott Netley Abbey Runners10Km Veteran Men694 00:48:25
    25Robert Gurman -10Km Veteran Men771 00:48:41
    26Ian Bowers Netley Abbey Runners10Km Veteran Men823 00:48:54
    27Adrian Wilkinson -10Km Senior Men15144 00:49:22
    28Matt Johnson -10Km Senior Men16165 00:49:26
    29Aga Plombon Stubbington Green10Km Senior Women3rd103 00:49:43
    30Mathew Captain Netley Abbey Runners10Km Veteran Men935 00:49:45
    31Trevor Smith Average Joes10Km Senior Men17126 00:49:59
    32Bruce Coxwell -10Km Senior Men1845 00:50:07
    33Jane Adlard Stubbington Green10Km Veteran Women3rd1 00:50:18
    34Nick Sayles -10Km Senior Men19115 00:50:37
    35James Fryatt -10Km Senior Men2063 00:50:50
    36Dean Skerratt Elephant Boat Yard10Km Senior Men21122 00:50:56
    37Tracey Shepperd Hedge End Running Club10Km Senior Women4121 00:51:18
    38Chris Quinton Hamble Allstars10Km Veteran Men10109 00:51:19
    39Nicole Wall -10Km Veteran Women4137 00:51:23
    40Gemma Boyle -10Km Senior Women525 00:51:32
    41Jessica Way -10Km Senior Women6138 00:51:34
    42Hannah Bowditch -10Km Senior Women722 00:51:36
    43Frances Rowlands -10Km Veteran Women5113 00:51:37
    44Louise Sproule -10Km Veteran Women6128 00:52:13
    45Christine Gorham -10Km Veteran Women767 00:52:25
    46Bethan Davis Hamble Spitfires10Km Veteran Women849 00:52:36
    47Karen Macgilchrist GE Aviation10Km Senior Women889 00:52:47
    48Lucy Searle Newborn Identity10Km Senior Women9116 00:53:33
    49Paul Kane GE Aviation10Km Veteran Men1183 00:53:36
    =50Ian Walker -10Km Senior Men=22163 00:53:42
    =50James O'Donnell -10Km Senior Men=2295 00:53:42
    52Francesca Horn Itchen Spitfires Running Club10Km Veteran Women979 00:53:50
    53Jody Slater -10Km Senior Women10124 00:53:52
    54Daniel Williams -10Km Veteran Men12145 00:54:12
    55Steve Carr Netley Abbey Runners10Km Veteran Men1336 00:54:21
    56Mark Flanders -10Km Veteran Men1458 00:54:34
    57Anthony Osborne -10Km Veteran Men1599 00:54:35
    58Phil Cross GE Aviation10Km Senior Men2447 00:55:00
    59Maria Sparks Hamble Spitfires10Km Veteran Women10127 00:55:04
    60Justine Otoole -10Km Veteran Women11100 00:55:05
    61Sarah Cook Netley Abbey Runners10Km Senior Women1143 00:55:30
    62Anna Deszcz CooperVision10Km Senior Women1252 00:55:31
    63Sian Williams -10Km Senior Women13147 00:55:43
    64Caroline Egerton -10Km Senior Women1457 00:56:30
    65Anne Sales -10Km Veteran Women12161 00:56:34
    66Claire Browne -10Km Senior Women1527 00:56:41
    67Paul Jenkins -10Km Veteran Men1682 00:56:52
    68Mark Barrett -10Km Senior Men2515 00:57:00
    69Ian Booth Netley Abbey Runners10Km Senior Men2620 00:57:11
    70Sam Booth -10Km Junior Men1st160 00:57:12
    71Monika Duchnowska -10Km Senior Women1655 00:57:23
    72Catherine Crocker Itchen Spitfires Running Club10Km Veteran Women1346 00:58:15
    73Sarah Delo Itchen Spitfires Running Club10Km Senior Women1750 00:58:42
    74Neil Ashton -10Km Veteran Men179 00:59:04
    75Suzie Brushett Hamble Allstars10Km Senior Women1829 00:59:38
    =76Kerry Marchbank -10Km Veteran Women1490 00:59:44
    =76Naomi Williams -10Km Senior Women19146 00:59:44
    78Lucy Ashton Itchen Spitfires Running Club10Km Senior Women208 01:00:38
    79Laura Austin -10Km Senior Women2112 01:00:39
    80Sarah Hughes Netley Abbey Runners10Km Senior Women2280 01:01:02
    81Laura Wiseman -10Km Senior Women23149 01:01:49
    82Amanda Harris -10Km Veteran Women1576 01:02:05
    83Laura Ancell -10Km Senior Women244 01:02:18
    84Emily Akerman -10Km Senior Women252 01:02:29
    85Rebecca Bowers Netley Abbey Runners10Km Veteran Women1624 01:02:56
    86Jane Costello -10Km Veteran Women1744 01:04:51
    87Lisa Williamson -10Km Veteran Women18148 01:06:42
    88Laura Collins -10Km Senior Women2642 01:10:11
    89Sue Haig Itchen Spitfires Running Club10Km Veteran Women1972 01:10:34
    90Ann Collins -10Km Veteran Women2040 01:15:11
    91Chris Collins Hedge End Running Club10Km Senior Men2741 01:15:13
    92Lindy Seymour Itchen Spitfires Running Club10Km Veteran Women21119 01:15:21

    5km

    Pos'nNameTeam/ClubClassClass Pos'nBibTime
    1Jen Elkins -5Km Senior Women1st174 00:20:11
    =2Karen Andrews Hedge End Running Club5Km Senior WomenJoint
    2nd
    5 00:20:48
    =2Mary Hodgson Average Joes5Km Senior WomenJoint
    2nd
    78 00:20:48
    4Adam Brushett Hamble Allstars5Km Senior Men1st28 00:20:51
    5Holly Powell Hamble College5Km Junior Women1st107 00:21:03
    6Matthew Sullivan -5Km Junior Men1st130 00:21:07
    7Ryan Buchanan -5Km Senior Men2nd31 00:21:23
    8William Yonge Hamble Spitfires5Km Veteran Men1st151 00:22:26
    9James Mcdonald GE Aviation5Km Senior Men3rd92 00:23:08
    10Josh Bailey -5Km Junior Men2nd171 00:23:19
    11Kelly Wickens Average Joes5Km Senior Women4141 00:23:30
    12Elliot Whitcher Hamble Spitfires5Km Junior Men3rd140 00:23:55
    13Steve Townend Netley Abbey Runners5Km Senior Men4135 00:23:56
    14Olav Davis -5Km Veteran Men2nd170 00:24:33
    15Neil Kimish -5Km Veteran Men3rd84 00:24:41
    16Rebecca Fogden Hamble Spitfires5Km Senior Women560 00:25:02
    17Megan Hance Hamble Sea Scouts5Km Junior Women2nd74 00:25:48
    18Alex Hamel Hamble Sea Scouts5Km Junior Women3rd73 00:25:51
    19Charlie Fogden Hamble Spitfires5Km Senior Men559 00:26:04
    20Hattie Thorne Hamble Allstars5Km Veteran Women1st133 00:26:23
    21Caroline Barber -5Km Veteran Women2nd172 00:26:32
    22Chris Lewis Netley Abbey Runners5Km Veteran Men487 00:27:09
    23Ellie Draper -5Km Senior Women654 00:27:11
    24Alistair Garmendia -5Km Senior Men664 00:27:31
    25Fabrizio Pace -5Km Senior Men7173 00:28:10
    26Sharon Young -5Km Veteran Women3rd152 00:28:47
    27Jacqueline Healy -5Km Senior Women777 00:29:07
    28Leslie Greenhalgh Hamble Allstars5Km Veteran Women469 00:29:21
    29Kate Garner -5Km Senior Women865 00:29:36
    30Tasha Ault -5Km Veteran Women510 00:30:34
    31Marisa Alves GE Aviation5Km Senior Women93 00:31:03
    32Trudie Young Itchen Spitfires Running Club5Km Veteran Women6153 00:31:13
    33Jonty Yonge Hamble Spitfires5Km Junior Men4150 00:31:33
    34Monika Paniak -5Km Senior Women10102 00:31:49
    35Rhian Sewell -5Km Veteran Women7118 00:32:24
    36Patrick Wilkins Hamble Sea Scouts5Km Senior Men8143 00:33:15
    37Emily Quick Netley Abbey Runners5Km Senior Women11108 00:33:20
    38Martin Judd -5Km Veteran Men5177 00:33:23
    39Cath Austin -5Km Senior Women1211 00:33:32
    40Samantha Dunn Hedge End Running Club5Km Senior Women1356 00:33:34
    41Mims Davies -5Km Veteran Women8175 00:33:44
    42Mukul Sathe GE Aviation5Km Senior Men9114 00:33:57
    43Maria Onoufriou GE Aviation5Km Senior Women1498 00:34:06
    44Jodie Plumridge -5Km Senior Women15104 00:34:11
    45Catherine Doherty Elephant Boat Yard5Km Veteran Women953 00:34:44
    46Claire Lakey GE Aviation5Km Veteran Women1085 00:35:16
    47Matilda Walker -5Km Junior Women4136 00:35:19
    48Clare Torrell -5Km Veteran Women11134 00:35:20
    49Meadon Davies -5Km Junior Women5176 00:35:55
    50Georgie Bartholomew Hamble Allstars5Km Veteran Women1217 00:35:58
    51Tiffany Skerratt Elephant Boat Yard5Km Senior Women16123 00:36:20
    52David Barron Elephant Boat Yard5Km Veteran Men616 00:36:27
    53Sue O'Dowd -5Km Veteran Women1397 00:36:43
    54Perri Seymour -5Km Veteran Men7120 00:41:04
  • First Name Gender Age Category Team Position  Best Time 
    ella boxall Female Junior - 1 2.27.72
    Claudia Anderson Female Junior Warsash Sailing Club 2 5.34.35
    Dani Brook Female Senior Hamble Sea Scouts 1 2.00.71
    Karen MacGilchrist Female Senior GE Aviation 2 3.00.19
    Melissa Arkinstall Female Senior - 3 3.32.19
    Jo Haley Female Senior - - 4.01.88
    Marisa Alves Female Senior GE Aviation - 12.34.19
    Susan Templeton Female Veteran Itchen Valley Canoe Club 1 2.41.03
    Sally Holland Female Veteran Hamble Spitfires 2 2.55.75
    Elaine Chapelhow Female Veteran - 3 4.12.41
    Michael Preston Male Junior Hamble Sea Scouts 1 2.13.22
    William Whitlock Male Junior Hamble Sea Scouts 2 2.32.00
    Ryan Bloxsom  Male Junior Bay house Boys 3 2.52.78
    Jonty Yonge Male Junior Hamble Spitfires - 3.35.65
    Conor Buckman Male Senior Hamble Sea Scouts 1 1.56.78
    ryan buchanan Male Senior - 2 1.58.90
    Will Appleby Male Senior GE Aviation 3 3.52.81
    Jon Brosnan Male Senior GE Aviation - 4.07.31
    CHRIS PIERCY Male Senior GE Aviation - 5.14.35
    Inderpal Matharu Male Senior GE Aviation - 5.36.19
    Peter Szekeres Male Senior GE Aviation - 7.08.78
    Chris Smith Male Senior - - DNC
    Toby Wright Male Veteran Hamble Spitfires 1 2.03.09
    Richard Kent Male Veteran - 2 2.05.78
    Richard Davis Male Veteran Itchen Valley Canoe Club 3 2.08.41
    Chris Fawcett Male Veteran Eastleigh Scouts - 2.30.78
    John Holland Male Veteran Hamble Spitfires - 2.54.53
    richard bloxsom  Male Veteran Bay house Boys - 3.24.47
    James McMurtry Male Veteran -- 3.31.50
    Chris Thompson Male Veteran Hamble Allstars - 3.55.34
  • PositionRace TallyNametimegenderage categoryRace categoryGroup Position
    120J Frith0:43:27MaleVeteranRace1
    235Heathcote0:51:57MaleVeteranRace2
    34Stubberfield0:52:11MaleSeniorRace1
    426J Norris0:52:31MaleSeniorFun1
    537T Frith0:54:38MaleVeteranFun1
    627T Norris0:55:33MaleSeniorRace2
    734O Denton0:55:56MaleSeniorRace3
    813S Sloane0:56:20MaleVeteranRace3
    921S Simmonds0:56:24FemaleVeteranRace1
    1031T Child0:58:32MaleSeniorFun2
    1128R. Wilson0:58:35    
    127S Nicholson1:00:32MaleVeteranRace4
    1325S Denton1:01:16FemaleSeniorFun1
    1422J Whitmore1:02:04MaleVeteranRace5
    159S Crompton1:02:28MaleSeniorRace4
    1636D Guillot-Long1:02:51FemaleVeteranRace2
    1732S Davies1:03:00FemaleVeteranRace3
    1815J Jackson1:03:13MaleVeteranRace6
    1933L Dhonau1:04:03FemaleVeteranRace4
    2030C Pilling1:04:19Male Race 
    216C Coultard1:05:09MaleVeteranRace7
    228M Lyne1:05:56MaleVeteranFun2
    2319C Hamel1:07:10MaleJuniorFun1
    2411L Humphries1:09:51FemaleSeniorFun2
    2512L Drew1:10:04FemaleSeniorFun3
    2624M Denton1:10:49MaleVeteranFun3
    2714C Moore1:12:30    
    2817N Peattie1:14:00MaleSeniorFun3
    2910S Conder1:14:59MaleVeteranFun4
    303S Dursley1:16:49FemaleVeteranFun1
    315E Williams1:16:55FemaleVeteranFun2
    3216M Kenna1:18:40MaleVeteranRace8
    3323L Jackson1:21:57MaleVeteranFun5
    341M. Amiss1:22:02MaleVeteranFun6
    352R Amiss1:22:41FemaleVeteranFun3
    3629E Duckworth1:25:12FemaleSeniorFun4
    3738| Bailey1:25:45FemaleVeteranFun4
    3818H Ross1:25:46FemaleVeteranFun5
    3939J Ekin1:29:04FemaleVeteranFun6
  •   Gender Age Category Swimming Length Team TIME  POSITION 
    Mary Hodgson Female Senior 1.5km Average Joes 18.34 1
    Kelly Wickens Female Senior 1.5km Average Joes 22.01 2
    Jo Haley Female Senior 1.5km   23.10 3
    Alice Turner Female Senior 1.5km   24.10  
    Natasha Fairbrother Female Senior 1.5km   25.49  
    Ellie Draper Female Senior 1.5km   26:11  
    Lucy Searle Female Senior 1.5km Newborn Identity 29.10  
    michelle cuming Female Senior 1.5km   34.09  
    Chloe Stewart Female Senior 1.5km   DNS   
                 
    Nicole Wall Female Veteran 1.5km   26.38 1
    Penny Nash Female Veteran 1.5km   28.52 2
    Jeannie Roberts Female Veteran 1.5km   29.25 3
    vicky mcfarlane Female Veteran 1.5km Hamble Spitfires 29.50  
    Annabel Smoker Female Veteran 1.5km Hamble Spitfires 31.49  
    Suzie Vaill Female Veteran 1.5km Hamble Allstars 33.10  
    Yvonne Coxhill Female Veteran 1.5km Hedge End Running Club DNS  
    Christine Gorham Female Veteran 1.5km   DNS  
    Claire Freeman Female Veteran 1.5km   No time recorded  
                 
    George Goodwin Male Senior 1.5km Average Joes 17.00 1
    Kevin Martin  Male Senior 1.5km Average Joes  20.37 2
    Allen Westoby Male Senior 1.5km   21.11 3
    Alun Hanford Male Senior 1.5km Hedge End Running Club 21.45  
    Andy Cockerell Male Senior 1.5km Hedge End Running Club 22.00  
    Daniel Taylor Male Senior 1.5km   24.51  
    Richard Searle Male Senior 1.5km Newborn Identity 26.47  
    Mark Barrett Male Senior 1.5km   30.17  
    Kevin George Male Senior 1.5km   30.29  
    Andrew Jordan Male Senior 1.5km   DNS  
    Mark Maslin Male Senior 1.5km Hedge End Running Club DNS  
    dean skerratt Male Senior 1.5km Elephant Boat Yard DNS  
    Simon Slater Male Senior 1.5km   DNS  
                 
    Robbie MacNab Male Veteran 1.5km   19.49 1
    Nigel King Male Veteran 1.5km   20.46 2
    Kevin Trayler Male Veteran 1.5km   23.15 3
    Mark Bassom Male Veteran 1.5km Hamble Spitfires 24.30  
    James McMurtry Male Veteran 1.5km   24.50  
    Stephen Smoker Male Veteran 1.5km Hamble Spitfires 25.22  
    Darryl Marcus-Hanks Male Veteran 1.5km   25.34  
    adrian roldan Male Veteran 1.5km   26.53  
    tim baylis Male Veteran 1.5km   27.07  
    mark witcher Male Veteran 1.5km   27.30  
    Simon Grieg-Jones Male Veteran 1.5km   32.58  
    gary Scott-Lloyd Male Veteran 1.5km   36.35  
    Mark Cole Male Veteran 1.5km   DNS  
    Simon Hart Male Veteran 1.5km   DNS  
    tom mcmutrie Male Veteran 1.5km   DNS  
    Terry Webber  Male Veteran 1.5km   DNS  
                 
    Holly powell Female Junior 500m Hamble College 10.35 1
    Hazel Trayler Female Junior 500m   12.08 2
    Juliet Jarvie Female Junior 500m   12.38 3
                 
    Elaine Lucas Female Senior 500m   15.57 1
    Melissa Arkinstall Female Senior 500m   16.33 2
    Rachel Morse Female Senior 500m Average Joes 18.02 3
    lucy pritchard  Female Senior 500m Average Joes 24.57  
                 
    Lee Ingram Female Veteran 500m   13.06 1
    Caroline Barber Female Veteran 500m Hamble Allstars 14.44 2
    Elaine Chapelhow Female Veteran 500m   15.58 3
    Annabel Shove Female Veteran 500m Hamble Allstars 16.24  
    Christine Gorham Female Veteran 500m   16.57  
    Morven Brown Female Veteran 500m Average Joes 24.57  
    Roz Munday Female Veteran 500m Average Joes 24.57  
    Lindy Seymour Female Veteran 500m Itchen Spitfires Running Club 30.10  
    Amelia Walker Female Veteran 500m   DNS  
                 
    Archie Smoker Male Junior 500m Hamble Spitfires 9.14 1
    William Whitlock Male Junior 500m Hamble Sea Scouts 9.24 2
    Jake Smoker Male Junior 500m Hamble Spitfires 10.28 3
    Ryan Bloxsom  Male Junior 500m Bay house Boys 11.59  
    Ben powell Male Junior 500m Hamble College 13.31  
                 
    Neil Gunturi  Male Senior 500m   10.5 1
    Adam Brushett Male Senior 500m Average Joes 11.3 2
                 
    Simon Hart Male Veteran 500m   9.25 1
    Terry Wright Male Veteran 500m   10.15 2
    richard bloxsom  Male Veteran 500m Bay house Boys 11.18 3
    Chris Bundy Male Veteran 500m Elephant Boat Yard 12.28  
    Olav Davis Male Veteran 500m Hamble Spitfires 14.05  
    Perri Seymour Male Veteran 500m   30.06  
    William Yonge Male Veteran 500m Hamble Spitfires DNS  
                 
  • 9 mile race:

    1st Elephant Boatyard - 1h 38m 15s
    2nd Mistress (Hamble Spitfires) - 1h 39m 20s
    3rd Giggler (Hamble Boys) 1h 42m 38s
    4th Hamble Sea Scouts U18 1h 44m 40s
    5th Hamble Sea Scouts U16 - 1h 51m 00s
    6th Grapefruit Graphics 2h 08m 35s
     

    6 mile race

    1st Girls from Ipanema- 1h 22m 00s
    2nd Oarsome Crew - 1h 32m 10s
  • 1st: Team Toby and Andy

    2nd: Team Alirene

    3rd: Team Charlie and Chris

  • Junior Fleet

    Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
      1st Junior   LASER RADIAL 208650 WSC Henry Beardsall - 1136 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
      2nd Junior   LASER 4.7 184134 WSC Elizabeth Beardsall - 1195 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
      3rd Junior   RS FEVA XL 4648 WSC Will Jarman Hannah Morris 1235 3.0 3.0 4.0 10.0 10.0
      4th Junior   RS FEVA XL 2147 WSC Isaac Greaves Alex Kimish 1235 5.0 4.0 3.0 12.0 12.0
      5th Junior   TOPPER 46512 WSC Dan Kimish   1341 4.0 6.0 7.0 17.0 17.0
      6th Junior   RS FEVA XL 4 WSC Owen Morgan Izzy Martin 1235 6.0 7.0 5.0 18.0 18.0
      7th Junior   RS FEVA XL 6019 Hamble Spitfires Robert McFarlane Elsbeth Mc Farlane 1235 8.0 5.0 6.0 19.0 19.0
      8th Junior   RS FEVA XL 887 WSC Jack Swift Charlie Aitken 1235 7.0 8.0 8.0 23.0 23.0
      9th Junior   LASER 4.7 Oscar WSC Oscar Morgan   1195 9.0 11.0 9.0 29.0 29.0
      10th Junior   TOPPER 47676 WSC Scott Whitehead   1341 10.0 9.0 10.0 29.0 29.0
      11th Junior   RS FEVA XL 6038 Hamble Spitfires Eleanor Yonge Zoe Hendetrson 1235 11.0 10.0 11.0 32.0 32.0

    Laser Fleet

    Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
      1st Laser   LASER 149318 WSC Chris Robinson   1095 1.0 3.0 1.0 5.0 5.0
      2nd Laser   LASER 140962 WSC Richard Jarman   1095 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
      3rd Laser   LASER 86812 WSC Stuart Henderson - 1095 3.0 1.0 4.0 8.0 8.0
      4th Laser   LASER 157175 WSC Nick Bowler   1095 4.0 4.0 3.0 11.0 11.0

    Senior Fleet

    Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
      1st Senior   BLAZE 729 Hamble Allstars Nick Creak - 1021 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
      2nd Senior   Firefly 3708 Hamble Allstars James Rowland Lucy Armstrong 1163 3.0 2.0 2.0 7.0 7.0
      3rd Senior   Enterprise 16921 Hamble Allstars Tom McWilliam Ella McWilliam 1113 2.0 3.0 3.0 8.0 8.0
      4th Senior   LASER 4.7 182689 WSC Freya Anderson   1195 7.0 4.0 4.0 15.0 15.0
      5th Senior   Foxer 157 Hamble Allstars Paul Lovejoy - 1260 4.0 7.0 7.0 18.0 18.0
      6th Senior   RS VISION 1714 Average Joes Jenna Fogden Martin Gogden 1134 5.0 5.0 8.0 18.0 18.0
      7th Senior   RS FEVA XL 111 Average Joes John Callaghan Freddie Callaghan 1235 6.0 6.0 6.0 18.0 18.0
      8th Senior   RS FEVA XL 8 Average Joes JAmes Ross Monty Ross 1235 8.0 8.0 5.0 21.0 21.0
      9th Senior   RS FEVA XL 6017 Average Joes James Roy Thomas Roy 1235 9.0 9.0 9.0 27.0 27.0
      10th Senior   Foxer 71 Hamble Allstars Nick ODonnell - 1260 10.0 10.0 10.0 30.0 30.0
      11th Senior   Foxer 169 Hamble Allstars David Bartholomew - 1260 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
      11th Senior   RS200 1354 WSC Steve Fawcett Sam Fawcett 111.4 14.0 OCS 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
      11th Senior   LASER STRATOS 1029   Andrew Le Grice John Le Grice 1094 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0

    R1 - Junior Fleet - 18/06/16 at 1100

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1100
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Junior   LASER RADIAL 208650 WSC Henry Beardsall - 1136 0:50:53 1.0
      2 Junior   LASER 4.7 184134 WSC Elizabeth Beardsall - 1195 0.46.54 2.0
      3 Junior   RS FEVA XL 4648 WSC Will Jarman Hannah Morris 1235 0:47:53 3.0
      4 Junior   TOPPER 46512 WSC Dan Kimish   1341 0:52:24 4.0
      5 Junior   RS FEVA XL 2147 WSC Isaac Greaves Alex Kimish 1235 0:52:25 5.0
      6 Junior   RS FEVA XL 4 WSC Owen Morgan Izzy Martin 1235 0:58:02 6.0
      7 Junior   RS FEVA XL 887 WSC Jack Swift Charlie Aitken 1235 0:59:44 7.0
      8 Junior   RS FEVA XL 6019 Hamble Spitfires Robert McFarlane Elsbeth Mc Farlane 1235 0.42.57 8.0
      9 Junior   LASER 4.7 Oscar WSC Oscar Morgan   1195 0.44.30 9.0
      10 Junior   TOPPER 47676 WSC Scott Whitehead   1341 0.45.52 10.0
      11 Junior   RS FEVA XL 6038 Hamble Spitfires Eleanor Yonge Zoe Hendetrson 1235 0:51:55 11.0

    R2 - Junior Fleet

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1208
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Junior   LASER RADIAL 208650 WSC Henry Beardsall - 1136 0:47:33 1.0
      2 Junior   LASER 4.7 184134 WSC Elizabeth Beardsall - 1195 0:51:19 2.0
      3 Junior   RS FEVA XL 4648 WSC Will Jarman Hannah Morris 1235 0:43:55 3.0
      4 Junior   RS FEVA XL 2147 WSC Isaac Greaves Alex Kimish 1235 0:47:28 4.0
      5 Junior   RS FEVA XL 6019 Hamble Spitfires Robert McFarlane Elsbeth Mc Farlane 1235 0:48:49 5.0
      6 Junior   TOPPER 46512 WSC Dan Kimish   1341 0:50:03 6.0
      7 Junior   RS FEVA XL 4 WSC Owen Morgan Izzy Martin 1235 0:50:52 7.0
      8 Junior   RS FEVA XL 887 WSC Jack Swift Charlie Aitken 1235 0:50:55 8.0
      9 Junior   TOPPER 47676 WSC Scott Whitehead   1341 0:52:51 9.0
      10 Junior   RS FEVA XL 6038 Hamble Spitfires Eleanor Yonge Zoe Hendetrson 1235 0.56.15 10.0
      11 Junior   LASER 4.7 Oscar WSC Oscar Morgan   1195 0:57:26 11.0

    R3 - Junior Fleet

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1315
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Junior   LASER RADIAL 208650 WSC Henry Beardsall - 1136 0:43:39 1.0
      2 Junior   LASER 4.7 184134 WSC Elizabeth Beardsall - 1195 0:35:15 2.0
      3 Junior   RS FEVA XL 2147 WSC Isaac Greaves Alex Kimish 1235 0:35:31 3.0
      4 Junior   RS FEVA XL 4648 WSC Will Jarman Hannah Morris 1235 0:37:35 4.0
      5 Junior   RS FEVA XL 4 WSC Owen Morgan Izzy Martin 1235 0:40:57 5.0
      6 Junior   RS FEVA XL 6019 Hamble Spitfires Robert McFarlane Elsbeth Mc Farlane 1235 0:42:58 6.0
      7 Junior   TOPPER 46512 WSC Dan Kimish   1341 0:43:52 7.0
      8 Junior   RS FEVA XL 887 WSC Jack Swift Charlie Aitken 1235 0:46:57 8.0
      9 Junior   LASER 4.7 Oscar WSC Oscar Morgan   1195 0:48:02 9.0
      10 Junior   TOPPER 47676 WSC Scott Whitehead   1341 0:54:06 10.0
      11 Junior   RS FEVA XL 6038 Hamble Spitfires Eleanor Yonge Zoe Hendetrson 1235 0:59:06 11.0

    R1 - Laser Fleet - 18/06/16 at 1100

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1100
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Laser   LASER 149318 WSC Chris Robinson   1095 0:50:59 1.0
      2 Laser   LASER 140962 WSC Richard Jarman   1095 0:53:20 2.0
      3 Laser   LASER 86812 WSC Stuart Henderson - 1095 0.47.18 3.0
      4 Laser   LASER 157175 WSC Nick Bowler   1095 0:53:17 4.0

    R2 - Laser Fleet

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1208
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Laser   LASER 86812 WSC Stuart Henderson - 1095 0:46:07 1.0
      2 Laser   LASER 140962 WSC Richard Jarman   1095 0:46:48 2.0
      3 Laser   LASER 149318 WSC Chris Robinson   1095 0:47:01 3.0
      4 Laser   LASER 157175 WSC Nick Bowler   1095 0:49:22 4.0

    R3 - Laser Fleet

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1315
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Laser   LASER 149318 WSC Chris Robinson   1095 0:42:08 1.0
      2 Laser   LASER 140962 WSC Richard Jarman   1095 0:43:09 2.0
      3 Laser   LASER 157175 WSC Nick Bowler   1095 0:35:22 3.0
      4 Laser   LASER 86812 WSC Stuart Henderson - 1095 0:35:50 4.0

    R1 - Senior Fleet - 18/06/16 at 1100

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1100
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Senior   BLAZE 729 Hamble Allstars Nick Creak - 1021 0.46.57 1.0
      2 Senior   Enterprise 16921 Hamble Allstars Tom McWilliam Ella McWilliam 1113 0:50:01 2.0
      3 Senior   Firefly 3708 Hamble Allstars James Rowland Lucy Armstrong 1163 0:50:23 3.0
      4 Senior   Foxer 157 Hamble Allstars Paul Lovejoy - 1260 0.47.03 4.0
      5 Senior   RS VISION 1714 Average Joes Jenna Fogden Martin Gogden 1134 0:47:41 5.0
      6 Senior   RS FEVA XL 111 Average Joes John Callaghan Freddie Callaghan 1235 0:48:45 6.0
      7 Senior   LASER 4.7 182689 WSC Freya Anderson   1195 0:50:17 7.0
      8 Senior   RS FEVA XL 8 Average Joes JAmes Ross Monty Ross 1235 0:52:23 8.0
      9 Senior   RS FEVA XL 6017 Average Joes James Roy Thomas Roy 1235 0:55:56 9.0
      10 Senior   Foxer 71 Hamble Allstars Nick ODonnell - 1260 0:56:11 10.0
      11 Senior   RS200 1354 WSC Steve Fawcett Sam Fawcett 111.4 OCS 14.0

    R2 - Senior Fleet

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1208
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Senior   BLAZE 729 Hamble Allstars Nick Creak - 1021 0:44:08 1.0
      2 Senior   Firefly 3708 Hamble Allstars James Rowland Lucy Armstrong 1163 0:44:55 2.0
      3 Senior   Enterprise 16921 Hamble Allstars Tom McWilliam Ella McWilliam 1113 0:44:56 3.0
      4 Senior   LASER 4.7 182689 WSC Freya Anderson   1195 0:50:05 4.0
      5 Senior   RS VISION 1714 Average Joes Jenna Fogden Martin Gogden 1134 0:39:15 5.0
      6 Senior   RS FEVA XL 111 Average Joes John Callaghan Freddie Callaghan 1235 0:42:45 6.0
      7 Senior   Foxer 157 Hamble Allstars Paul Lovejoy - 1260 0:44:55 7.0
      8 Senior   RS FEVA XL 8 Average Joes JAmes Ross Monty Ross 1235 0:45:00 8.0
      9 Senior   RS FEVA XL 6017 Average Joes James Roy Thomas Roy 1235 0:45:05 9.0
      10 Senior   Foxer 71 Hamble Allstars Nick ODonnell - 1260 0:51:39 10.0

    R3 - Senior Fleet

    Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1315
    Exclude Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
      1 Senior   BLAZE 729 Hamble Allstars Nick Creak - 1021 0:39:41 1.0
      2 Senior   Firefly 3708 Hamble Allstars James Rowland Lucy Armstrong 1163 0:41:09 2.0
      3 Senior   Enterprise 16921 Hamble Allstars Tom McWilliam Ella McWilliam 1113 0:43:01 3.0
      4 Senior   LASER 4.7 182689 WSC Freya Anderson   1195 0:45:16 4.0
      5 Senior   RS FEVA XL 8 Average Joes JAmes Ross Monty Ross 1235 0:36:32 5.0
      6 Senior   RS FEVA XL 111 Average Joes John Callaghan Freddie Callaghan 1235 0:37:57 6.0
      7 Senior   Foxer 157 Hamble Allstars Paul Lovejoy - 1260 0:38:32 7.0
      8 Senior   RS VISION 1714 Average Joes Jenna Fogden Martin Gogden 1134 0:38:38 8.0
      9 Senior   RS FEVA XL 6017 Average Joes James Roy Thomas Roy 1235 0:39:38 9.0
      10 Senior   Foxer 71 Hamble Allstars Nick ODonnell - 1260 0:49:41 10.0